Kto z nas nie marzy o szalonej wycieczce po Ameryce czy studiach w innym mieście? Często jednak na drodze ku naszym planom staje słaba znajomość języka, która skutecznie uniemożliwia nam wyśnione wyjazdy. Nauka języków w szkole nigdy nie była prosta – zbyt dużo osób, zbyt mało czasu na porządną naukę i wklepywanie schematów rozmów, które będą na egzaminie, a których nigdy nie użyjesz. Znasz to? Innym wyjściem jest zapisanie się na kurs, w którym grupki są stosunkowo niewielkie i prowadzący podchodzą do uczniów bardziej indywidualnie. To wymaga jednak wiele pracy własnej, która nie zawsze przychodziła mi łatwo. Postanowiłem jednak opracować plan działania i takim sposobem wpadłem na cztery proste, a wręcz banalne wskazówki, które zmieniły moje nastawienie do nauki języka, mogą przydać się także i innym początkującym. Wprowadzałem je do swojego życia powoli, ale sumiennie. Oto moja tajemnica!

Przede wszystkim należy zapamiętać, że każdy progres wymaga czasu i poświęcenia. Nie nauczysz się więc języka zaraz po przeczytaniu moich wskazówek. Pracuj ciężko i systematycznie, a efekty przyjdą szybciej niż się spodziewasz.

1. Prowadź rozmowy z prawdziwymi ludźmi

Internet jest bardzo dobrym medium, które bardzo ułatwia życie. Jednak od kiedy mamy wszystko na wyciągnięcie ręki, wydaje nam się, że możemy nauczyć się wszystkiego poprzez ekran monitora czy tabletu. W przypadku każdej nauki, a tym bardziej nauki języka obcego, jest to błędne myślenie. Przy nauce innego języka konieczna jest interakcja z drugim człowiekiem oraz osłuchanie się z uczonym językiem. Na pewno pomocne będą internetowe kursy czy słowniki, które pomogą zrozumieć ci nieznane słowa, jednak nic nie zastąpi ci prawdziwej rozmowy z człowiekiem. Najlepiej, jeśli będziesz miał możliwość komunikacji z kimś, kto posługuje się tym językiem jako ojczystym. To będzie dla ciebie idealna możliwość nauki. I nie martw się! To wcale nie jest trudne. Jak to zrobić? Na pewno znajdziesz kogoś, kto bardzo chętnie nauczyłby się języka polskiego. Możecie zrobić świetną wymianę! Jeśli jednak nie znajdziesz w mieście nikogo, spróbuj znaleźć na konwersacje językowe kogoś w Internecie.

2. Wprowadzaj w życie nowe słówka

Niestety, samo zapisanie grubych zeszytów słówkami nie sprawi, że od razu wejdą ci one do głowy. To największe rozczarowanie z nauki języka w szkole, po każdej klasówce sprawdzającej przygotowanie ze słówek okazywało się, że mimo pozytywnej oceny po tygodniu nie pamięta się już nic. Jak mawia stare powiedzenie – uczyć się a nauczyć się, to ogromna różnica. Wybierz więc inny sposób. Kiedy będziesz uczył się kolejnego słówka, zacznij używać go od razu – powiedz o nim znajomym, utwórz od niego czasownik czy przymiotnik. Najważniejsze to się z nim obyć i potraktować tak, jakby było to słówko w naszym rodzimym języku. Ważne też, by je głośno wypowiadać. Pamiętaj, że język służy przede wszystkim do mówienia i porozumiewania się.

3. Pytaj!

Nic nie zyskasz, siedząc cicho i wszystko skrzętnie notując. Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie odkładaj tego na później,  a pytaj i drąż. Nawet jeśli nie masz o co pytać, sporządzaj na końcu zeszytu zagadnienia i dyskutuj na ich temat z nauczycielem. Nie bój się, bo w jedynie taki sposób będziesz w stanie wszystko zrozumieć. Nie masz pomysłu na pytania? Oto kilka przykładów:

Czy dane słowo pasuje bardziej do codziennych rozmów czy oficjalnych?

Jaki jest czasownik/przymiotnik od tego słowa?
Nawet jeśli nie uczestniczysz obecnie w żadnym kursie językowym, swoimi pytaniami i wątpliwościami możesz podzielić się na forum (np. Wordreference.com), na którym zawsze ktoś chętnie podzieli się z tobą swoją wiedzą.

4.Naucz się najpierw tego, czego najbardziej potrzebujesz

Pomyśl, o czym najprawdopodobniej będziesz rozmawiać z ludźmi posługującymi się danym językiem. Wątpliwe, byś od razu zaczął dyskutować o sztuce czy polityce. Zacznij od prostych i najprzydatniejszych rozmówek – zapytaj, jak mija mu dzień, skąd pochodzi. Pomyśl także o sytuacjach, w których będziesz potrzebował pomocy, np. ze znalezieniem drogi czy sklepu. Postaw przede wszystkim na komunikację. W obcym języku musisz przede wszystkim nie bać się mówić. A potem wszystko już będzie z górki!

 

Warto przeczytać