Turcja pogoda - klimat 

Turcja to kraj leżący w strefie klimatu podzwrotnikowego, ale tak naprawdę obejmuje klimat o wielu różnorodnościach geograficznych. Klimat panujący w Turcji jest ściśle uzależniony od regionu. Pogoda panująca przy plażach morza Egejskiego jest zupełnie inna niż we wschodniej Anatolii. Wybrzeża Turcji mają nieco bardziej łagodniejszy klimat niż głębia lądu. Przy Morzu Egejskim zimy są deszczowe i niezwykle chłodne, natomiast lata gorące i umiarkowane. Średnia temperatura w Turcji latem to około 27°C, a zimą 8°C.Przy morzu Czarnym przez cały rok może dochodzić do opadów. Tutaj średnia temperatura latem to 23°C, a zimą 7°C. NA wybrzeżu Śródziemnomorskim temperatury średnie w lecie to 29°C, a zimą 9°C. Regiony Anatolii cechują się upalnym latem i chłodnymi zimami. 

Turcja pogoda - opady 

Największe sumy opadów notowane są przy wybrzeżach Morza Czarnego, zwłaszcza na wchodzie. Roczne opady mogą wynosić tutaj nawet 2200 mm. To też jedyny region, na którym opady deszczu są przez cały rok. Najwięcej deszczu spada tutaj poza sezonem. Deszcze w Turcji są na korzyść turystów krótkotrwałe. 

Turcja - kiedy jechać 

Najprzyjemniejszy urlop w Turcji spędzimy wiosną oraz jesienią. Wybrzeże Morza Śródziemnego wita turystów już w maju. Temperatura powietrza jest tedy najprzyjemniejsza, gdyż wynosi 25°C. Wtedy też podziwiać można przepiękne kwiaty, które niestety w późniejszym czasie zostają wypalone przez słońce. Najlepszy miesiąc na spędzanie wakacji w Turcji to czerwiec. Temperatura wynosi wtedy ponad 30°C, ale nie jest jeszcze aż tak męcząca, jak w lipcu. Najkorzystniejszy czas nas zwiedzanie to od kwietnia do czerwca lub też od września do października. W każdym rejonie Turcji warunki są wtedy wręcz idealne do zwiedzania. Tak więc osoby, którym upały nie straszne, z pewnością docenią upały lipcowe, jednak osoby, które wolą nieco chłodniejsze dni, powinny udać się do Turcji w czerwcu lub we wrześniu. 

Turcja pogoda - sezon 

Pomiędzy lipcem a wrześniem notowane są największe upały. Niestety przełom lipca i sierpnia dla wielu turystów może nie być czasem korzystnym do zwiedzania, gdyż temperatury są bardzo wysokie. To też najbardziej suche miesiące, dlatego umiera większość roślinności. We wrześniu na wybrzeżach Turcji notowane jest nadal ponad 30°C, jednak plaże są nieco chłodniejsze, a spędzanie na nich czasu jest relaksem. W szczycie sezonu w Turcji jest jednak dosyć spore oblężenie turystów, dlatego osoby ceniące spokój i ciszę powinny przełożyć wakacje w Turcji na wrzesień lub maj. 

Turcja pogoda - po sezonie 

Czas pomiędzy grudniem a kwietniem to czas poza sezonem w Turcji. Pogoda jest tam niezbyt przyjemna i atrakcyjna dla turystów. Udając się na wchód Turcji w sezonie, trzeba liczyć się z ochłodzeniem, które staje się wyjątkowo nieprzyjemne po zachodzie słońca. Wschodnia Turcja powinna być odwiedzana pomiędzy lipcem a sierpniem, gdyż jest to najlepszy czas na zwiedzanie oraz odpoczynek. Pomiędzy grudniem a lutym w Turcji jest najchłodniej i w tym czasie nie warto planować tam w ogóle wakacji. Od grudnia do marca notowane mogą być również opady śniegu oraz opady deszczu. Najcieplej jest w tym czasie w Antalayi, ponieważ temperatura powietrza wynosi około 15°C i pogoda tutaj może utrzymywać się nawet do listopada. Woda również powinna zachęcać do kąpieli, gdyż jest jeszcze ciepła. W czasie Zimy w Stambule, na wchodzie oraz w centrum może spaść śnieg. Turcja to jednak niezwykle piękny kraj i warto udać się do niego na wakacje. Temperatury powietrza są przyjemne, a zwiedzanie można w przypadku upału przełożyć na porę wieczorną kiedy jest już dużo chłodniej.

Średnia temperatura wody w Morzu Egejskim zależy od pory roku i lokalizacji. W lecie, temperatura wody wynosi zwykle od 22 do 26 stopni Celsjusza, co czyni ją idealną do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. W zimie, temperatura spada do około 14-16 stopni Celsjusza, co jest zimne dla większości ludzi, ale nadal możliwe do kąpieli dla niektórych. 

Warto jednak pamiętać, że temperatura wody może różnić się w zależności od lokalizacji, a także od pogody i pory roku. W niektórych miejscach woda może być cieplejsza, a w innych chłodniejsza. Dlatego zawsze warto sprawdzić aktualną temperaturę wody przed kąpielą, szczególnie jeśli jest się wrażliwym na temperaturę.

Jednym ze sposobów na sprawdzenie aktualnej temperatury wody w Morzu Egejskim jest wyszukanie jej w Internecie. Na przykład, można skorzystać z serwisów meteorologicznych lub stron internetowych poświęconych turystyce i wakacjom w Grecji i Turcji, które często udostępniają aktualne informacje o temperaturze wody.

Warto przeczytać