Turcja Kapadocja – cud natury
Kapadocja to zadziwiająca kraina położona w środkowej części Turcji, znana z charakterystycznego księżycowego krajobrazu. Rejon ten odkryty i szczegółowo zbadany przez francuskiego uczonego oraz jezuitę - Guillaume de Jerphaniona na początku ubiegłego wieku obejmuje obszar około 600 km². Nieodległe miasta Kayseri, Ürgüp oraz Göreme są znane z interesujących formacji skalnych, przyciągając każdego roku turystów pragnących zobaczyć naturalną turecką architekturę krajobrazu.
Jak najprościej dostać się do Kapadocji?
Lotniska położone najbliżej tych terenów znajdują się w Nevşehir oraz w Kayseri. Do obu miejscowości możemy się dostać rozpoczynając podróż w Warszawie, należy mieć jednak na uwadze konieczność jednej przesiadki w Istambule. Jeżeli mieszkamy blisko niemieckiej granicy, warto rozważyć bezpośredni lot z Frankfurtu, Stuttgartu czy Dusseldorfu. Ze względu na wysoko rozwiniętą w Turcji turystykę, istnieje tam bardzo dużo hoteli oraz prywatnych kwater dostępnych dla przyjezdnych. Jeżeli mamy zamiar odwiedzić jedno z wspomnianych wcześniej miast skalnych, warto zastanowić się nad niesamowitym przeżyciem jakim jest możliwość noclegu w domkach wydrążonych w wulkanicznym tufie. Aby doświadczyć jak najwięcej wrażeń, poleca się przyjazd na przynajmniej trzy dni, idealnie podczas weekendu.
Niezwykłe formacje skalne
Kapadocja turecka jest obszarem dysponującym w swoim bogactwie formacjami unikatowymi skalnymi, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Nieustająca erozja powodowana przez zmienne wiatry, ciągle przekształca wulkaniczne wytwory, zachwycające różnorodnością swoich barw. Możemy zobaczyć tam skały w kremowych odcieniach bieli i beżu oraz całej gamy szarości oraz czerwieni. Najbardziej zróżnicowane pod względem kolorystycznym i formacyjnym skały znaleźć można na obszarach pomiędzy Ürgüp, Avanos i Nevsehir.
Popularną atrakcją turystyczną jest tak zwana Dolina Miłości, posiadająca w tym naturalnym królestwie krajobrazu, wolnostojące obiekty skalne niebotycznych rozmiarów, przypominające swoim fantazyjnym kształtem fallusy. Te niezwykłe obszary są wypadkową wydarzeń jakie miały miejsce wiele milionów lat temu. Wulkan Erciyes Dagi eksplodował rozpowszechniając ogromne ilości lawy, które uformowane w tak zwane peri bacalari, przez cały ten czas aż do dziś ulegały erozji i przemianie kształtów. Ludowe legendy głoszą, że ogromne figury skaliste to wizerunki dawnych mieszkańców Kapadocji, którzy podczas oblężenia terenu błagali w modlitwach Allaha, aby przeistoczył ich w kamienie.
Podziemne miasta
Niezwykły charakter tego obszaru tak bardzo atrakcyjny dla turystów ma jednak związek nie tylko z okazałymi widokami, ale również z pełnymi fascynującej historii kilkupiętrowymi miastami, które powstały w wulkanicznym tufie setki lat temu, dziesiątki metrów pod ziemią. Te wyjątkowe konstrukcje architektoniczne odgrywały wielką rolę podczas najazdów obcych ludów oraz wyniszczających wojen. Skomplikowane układy wielopoziomowych labiryntów mieściły nie tylko lokale mieszkalne, ale również spiżarnie z zapasami żywności, młyny, stajnie z końmi, winnice oraz studnie. Godny podziwu był również zaawansowany system wentylacji, doprowadzający powietrze pod ziemię.
Tajemnicze świątynie pod naszymi stopami
Kapadocyjczycy zamieszkiwali te obszary od czwartego wieku przed naszą erą. Ze względu na wciąż rozwijające się wówczas religie i kulty, mieszkańcy miasta wznosili w wulkanicznym tufie również imponujące świątynie. Te swojego rodzaju kościoły nierzadko były bogato zdobione pełnymi przepychu freskami, które przedstawiały sceny ze Starego Testamentu. Dawno temu ta część Turcji zamieszkiwana była przez wyznawców chrześcijaństwa, dlatego też wiele miejsc religijnych ukrytych było w skałach. Najwięcej kapliczek znaleźć można w Dolinie Göreme. Najprawdopodobniej pochodzą one z czwartego wieku po Chrystusie, jednak cechuje je bardzo duże zróżnicowanie pod względem stylu, co może sugerować rozbieżność w datowaniu ich budowy. Jeżeli mamy ochotę zobaczyć te pradawne świątynie, możemy udać się do kompleksu muzealnego w Göreme. Koszt wstępu to 25 lir tureckich, czyli około 37 złotych. Warto wziąć ze sobą kartę studencką, jeżeli taką posiadamy, co może nam zapewnić zniżkę lub wstęp nawet za darmo. W muzeum możemy się zapoznać między innymi z ówczesną osadą mnichów, którzy byli natchnieni naukami świętego Bazylego, uważanego za ojca wschodniego monastycyzmu. Ich imponującym dokonaniem było zainicjowanie powstania prawie pół tysiąca świątyń różnych rozmiarów na ograniczonym rozmiarowo terenie. Najbardziej znaną budowlą jest dzisiaj Ciemny Kościół, zawierający unikalne sceny malarskie pochodzące prawdopodobnie jeszcze sprzed dziesiątego wieku. Obszar ten jest częścią Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do czasów współczesnych udało się odkryć prawie czterdzieści takich podziemnych miejscowości, jednak tylko niektóre z nich są dostępne dla zwiedzających. Istnieje duża możliwość, że znane nam podziemne miasta stanowią zaledwie odsetek tego, co naprawdę kryje się w tajemniczych obszarach Kapadocji. Najbardziej rozpoznawalne są Kaymakli i Derinkuyu, połączone ze sobą kilkukilometrowym tunelem. Nie są jednak tylko historycznym artefaktem – ostatni mieszkańcy zadomowili się tam niecałe pół wieku temu, niektóre z nich posiadają również elektryczność i bieżącą wodę.
Warto przeczytać
- 26 sierpnia 2023
Raj dla Podróżników i Smakoszy Rajskie Wyspy i Bogactwo Kulturowe Indonezja to niewątpliwie jeden z najbardziej różnorodnych krajów świata, zarówno pod...
Tmycja Czytaj