W jaki sposób sięgnąć po najwyższą ocenę z języka angielskiego na egzaminie rozszerzonym?

Najważniejszym czynnikiem jest opanowanie dużego zasobu słownictwa w tymże języku, aby w dalszej kolejności umiejętnie korzystać z niego w tekście pisanym oraz w mowie. Oczywiście nie jest łatwo, gdy ilość materiału jest duża a czas ograniczony, ale specjaliści od nauczania języka angielskiego znają skuteczne sposoby na efektywną naukę.

Zapamiętuj słowa poprzez skojarzenia

Nauka pojedynczych słów może być monotonna, a to z kolei rodzi trudności w zapamiętywaniu. Dlatego eksperci radzą, aby urozmaicać naukę słów na zasadzie skojarzeń. Przykład? Kiedy uczymy się np. nazw zawodów, najlepiej będzie, jeśli dany zawód skojarzymy z bliską bądź znaną nam osobą, która go wykonuje. Z kolei ucząc się nazw zwierząt, powinniśmy sięgnąć pamięcią do miejsca, w którym zobaczyliśmy dane zwierzę po raz pierwszy. Nasza pamięć zadziała lepiej, gdy spróbujemy nauki poprzez umiejscowienie hasła w sensownym kontekście. Oczywiście nie trzeba stosować tej metody do każdego hasła. Ważne, aby podczas nauki do matury samemu nadawać priorytet tym słowom, które są najtrudniejsze do zapamiętania.

Słowa zapisuj w pamięci długotrwałej

Ucząc się do matury nie można zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Nie jesteśmy w stanie oszukać własnego mózgu, który niekiedy potrzebuje nawet kilku tygodni, aby słownictwo z pamięci krótkotrwałej przenieść i zakorzenić do pamięci długotrwałej. Dlatego planując naukę, należy ją rozłożyć w czasie. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przyswoić większość potrzebnego materiału. Regularne powtarzanie pozwala na zapamiętanie nawet 80 proc. materiału. Dlatego konieczne jest rozpoczęcie nauki z dużym wyprzedzeniem.

Wyobraź sobie słowo w formie obrazu

Istnieje jeszcze jedna metoda zapamiętywania słów, która jest niezwykle skuteczna i doskonale sprawdza się u wzrokowców. Chodzi o asocjacje, czyli sposób zapamiętywania polegający na wizualizacjach. Metoda jest bardzo prosta - wystarczy skojarzyć angielskie słowo z jakimś polskim słowem o podobnym brzmieniu. Przykładowo słowo "doors", czyli "drzwi", można skojarzyć z polskim słowem "dorsz". Wizerunek dorsza przekraczającego próg drzwi wydaje się absurdalny, ale pozwoli skutecznie zapamiętać słowo! Tak naprawdę im bardziej absurdalna jest nasza wizualizacja, tym łatwiej ją zapamiętamy.

To są podstawowe sposoby na skuteczne zapamiętywanie słów. Dzięki nim, nauka języka angielskiego będzie nie tylko bardziej efektywna, ale sprawi także więcej przyjemnośc

Warto przeczytać